Ekonomi

Şahap Kavcıoğlu’na yeni görev: BDDK Başkanlığı’na atandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı atama kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

prof. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanlığı’na Dr. Şahap Kavcıoğlu atandı. Şahap Kavcıoğlu’ndan boşalan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı’na Dr. Hafize Gaye Erkan atandı.

Atama Kararları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. Resmi Gazete’de şu ifadeler yer aldı:

“5411 Sayılı Bankacılık Kanunu’nun 84. maddesi ile 3 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2, 3 ve 7. maddeleri uyarınca Merkez Bankası Başkanı (Vali) Şahap Kavcıoğlu, Başkan olarak atanmıştır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu.”

Şahap Kavcıoğlu kimdir?

prof. Şahap Kavcıoğlu, 23 Mayıs 1967’de Bayburt’ta doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur. İstanbul Üniversitesi Muhasebe Enstitüsü’nden Denetim Uzmanı olarak mezun olduktan sonra Hastings College’da İşletme eğitimi almıştır. Yüksek lisans ve doktorasını Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü’nde tamamladı.

Esbank TAŞ’de Müfettiş Yardımcısı, Müfettiş, Şube Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı görevlerinin ardından Türkiye Halk Bankası A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başladı.

1 Kasım 2015 genel seçimlerinde 26. Dönem AK Parti Bayburt Milletvekili olarak Prof. Dr. Dr. Şahap Kavcıoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu Üyeliği ve Orta Parlamento Birliği (PAB) Türkiye Kümesi üyesi olarak görev yaptı. Ağustos 2018 tarihinden sonra Kavcıoğlu, T.VakıfBank TAO Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve T.VakıfBank TAO’nun iştiraki olan Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nda Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmıştır.

Evli ve üç çocuk babası olan Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu, 19 Mart 2021 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığına atanmıştır.

Şahap Kavcıoğlu, 9 Haziran’da yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Merkez Bankası Başkanlığı’ndan alınarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanlığı’na atandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu